« Svibanj 2024 »

Ispis statistike od 6. 5. 2024.

Postavljena stopa svetog Martina
Autor: Mario Ivić, 11. 11. 2014.

Na blagdan svetog Martina 11. studenog "Stopa svetog Martina", deseta po redu u Hrvatskoj, utisnuta je i u Šćitarjevu.

Svi učenici, a i učitelji, od početka ove školske godine žive sa svetim Martinom.

Radosno i u zajedništvu pripremali smo se za blagdan naše župe i veliki događaj, postavljanje stope svetog Martina, kojim se Šćitarjevo uključilo u europski projekt očuvanja kulturne baštine, ucrtavši se tako na hodočasničku, ali i turističku kartu Europe, promovirajući naše mjesto i grad Veliku Goricu.

Radilo se, istraživalo, crtalo, bojalo, pjevalo, glumilo … pisalo molitve i priče, izrađivalo lampione i otiske stopala…

Zato je na blagdan svetog Martina osvanula prekrasna likovna, fotografska i  literarna izložba naših radova.

Učenici malog zbora izveli su prigodnu pjesmu, posvećenu Šćitarjevu i zaštitniku naše župe svetom Martinu, dok su učenici engleske skupine pristiglim gostima održali prezentaciju o životu sv. Martina i crkvama koje su mu u Europi posvećene.

Naravno, na engleskom jeziku.

Poslušali smo i našu radioemisiju o martinjskim zbivanjima u našoj školi.

Našla se tu i novinarka Hrvatskog radija koja je sve zabilježila, a  s kim je razgovarala i što je sve doznala poslušajte u nedjelju, 16.11.2014., na prvom programu Hrvatskog radija.

Potom su učenici sedmih razreda s lampionima krenuli prema parku župne crkve, gdje su uzbuđeni šestaši na samom početku tog svečanog događaja izveli igrokaz o životu svetog Martina. Nakon otkrivanja stope svetog Martina i informativne ploče, služena je sveta misa, a potom je druženje nastavljeno duboko u noć u dvorištu župnog dvora uz program vinogradarske udruge Grozd iz Velike Gorice, dok je u našoj školi proslava završila oko 20 sati koncertom klasične glazbe ansambla Le Trio – ipak smo mi školarci i moramo se dobro naspavati!